,

Zencefil İle Kurtulun!

Zencefil, zerdaçal bitkisiyle aynı aileden gelen bir bitkidir.
Ana vatanı Güney Asya olan zerdaçal ve zencefil kanser hastalıkları başta olmak üzere nezle ve gribe karşı en etkili bitkilerden biridir. Kişi hastaysa hastalığına iyi geliyor, değilse de hasta olmasını engelleyen bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kış aylarına girmeye hazırlandığımız bu dönemde evinizden eksik etmemenizi önerdiğimiz zenfilin yararları saymakla bitmiyor. Zencefilin sağlığa yararı birçok kişi tarafından bilinse de hatırlatmakta fayda var. Gripten kurtulma yöntemleri arasında en etkili ve bitkisel yöntemlerden biri olan zencefilin faydaları arasında en çok bilinen tarafı olan nezle ve gribe karşı kullanımı için dönemsel olarak en doğru zamanlara girmiş bulunuyoruz.

Zencefilin faydaları arasında yer alan diğer bir rahatsızlık türü de mide rahatsızlıklarıdır. Mide rahatsızlıkları; gaz sancısından tutun, reflü, gastrit, ülser gibi birçok probleme iyi gelen zencefili günde birkaç kez alındığında yeteri kadar faydası görülüyor. Sabah akşam limonlu su aracılığıyla beraber birkaç diş alınan zencefil bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Zencefilin sağlığa yararları arasında en etkili olduğu hastalıklardan biri de kansler hastalıklarıdır. Kanser hastalıklarına iyi gelen, iyileşme içerisindeki tedavi sürecini hızlandıran, kanserin yayılmasını engelleyen bitkilerden biridir. Bu yönüyle birçok hastanın bitkisel olarak seçtiği tedavi yöntemlerinden biridir.

Zencefilin faydaları en çok kış aylarında fark edilse de zencefilin sağlığa yararı araştırıldığında karşımıza çıkanlar oldukça şaşırtıcı oluyor.

Gripten kurtulma ve diğer hastalıkların tedavisi kapsamı dışında kadınların regl sancılarına da iyi gelen zencefil, rahim krampları, kasılmaları, yoğun kanama sancıları için birebir gelen etkili bitkilerden biridir. Kullanım şekilleri içerisinde en çok tercih edilen hali sütle kullanılan zencefildir. Özellikle nezle veya grip olmuş kişiye sıcak süt içerisinde birkaç diş zencefil koyup tükettiğinde boğazına iyi gelip kısa sürede hastalığını yener. Bunun haricinde sıcak suyun içerisine birkaç damla limon ve zencefil eklendiğinde de tüketilebilir hale gelir. Bunların dışında da çiğ olarak zencefil tüketilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.