, ,

Tuz Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Tuz hakkında söylenen birçok şey var. Yararlı mı, zararlı mı, miktarı ne olmalı? Yemeklere lezzet kattığına inanan da var, bir zehir olduğunu söyleyen de. Peki gerçek ne? Sağlık kuruluşları, iyot alımının önemine vurgu yaparken, aşırı tuz alımının da önüne geçilmesi gerektiğini söylüyor. Özellikle guatr ve zeka geriliği ile birebir ilişkili olan tuz ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Tuz alımına dikkat

Sofra tuzunun asıl adı “sodyum klorür”dür.Sodyum besinlerde doğal olarak bulunan bir mineraldir.

Fazla tuz tüketimi, idrarla kalsiyum atımını arttırır. Kemiklerden kalsiyum kaybının artışı, osteoporoz ve kemiklerin kırılma riskini arttırır.

Lezzetine bakmadan yiyeceklerinize tuz eklemeyiniz ve fazla tuzlu besinleri tüketmeyiniz.

Aşırı sıcak havalarda ya da fazla egzersiz yapıldığında terleme ile sodyum kaybını önlemek için, su ile birlikte günlük sıvı tüketimini yavaş yavaş arttırınız.

Sodyum (tuz) yetersizliği nadirdir. Genellikle besinler ihtiyaçtan daha fazla sodyum içerirler.

Alınması gereken tuz miktarı

Yetişkinler için minimum sodyum gereksinimi günde 500 mg’dır. Bu miktar yaklaşık ¼ tatlı kaşığı tuzdur. Maksimum tuz alımı ise günlük 6 g (2.4 g sodyum) olarak belirlenmiştir.

Sofra tuzu, kabartma tozu ve yemek sodası sodyumun en iyi kaynaklarıdır. Tuzun 1 gramında 400 mg sodyum bulunur.

Tüketilen sodyumun büyük bir kısmı mutfak masasında yemeklere eklenen tuzdan değil, işlem görmüş besinlerden gelir. İşlenmiş besinler sodyum alımının %75′ ini oluşturur.

Tuzlu besinleri tercih etmek sonradan kazanılan bir alışkanlıktır.

Et suyu, salamura, kürlenmiş ve tütsülenmiş yiyecekler de sodyum (tuz) içerir.

Fazla tuz,içilen su ile birlikte , idrarla, terle dışarı atılır. Ancak böbreklerde, karaciğerde bozukluk olursa, tuz dışarı atılamaz. Kanda miktarı artar ve suyu da çekerek vücudun belirli yerlerinde “ödem” denilen şişkinlikler oluşturur.

İyotun sağlığa yararları

İyot, vücudun enerji harcama hızını etkileyen bir mineraldir. Yeterli miktarda iyot alınmazsa; vücudunuzun enerjiyi harcama hızı azalır ve kilo artışı sorun olmaya başlayabilir.

Guatr oluşumunda esas etken, yetersiz iyot alımıdır. Basit Guatr oluştuktan sonra iyotlu tuz kullanımının etkisi yoktur. İyotlu tuz, hastalığın oluşmasını ve gelişmesini önlemektedir.

İyot Yetersizliği; Dünya’da önlenebilir zeka geriliği ve beyin hasarının en temel nedenidir. Önemli bir halk sağlığı sorunudur. İyot yetersizliği sorununun önlenmesi; kolay ve ucuzdur.

İyotlu tuz zeka geriliğini ve beyin hasarını önler, okul başarısıni arttırır.

İyotlu tuz kullanmazsak bebek ve çocuklarda büyüme geriliği, zeka geriliği, cücelik gebelerde: düşük ve ölü doğum yapma riski ve her yaşta: guatr hastalığı görülür

Pişirme sırasında oluşacak iyot kaybının en aza indirilmesi için, tuz yemeklere pişirme sonrası eklenmelidir.

Saklama sırasında oluşacak iyot kaybını önlemek için; iyotlu tuz, serin, kuru, ışıksız ortamda ve koyu renkli cam kaplarda saklanmalıdır.

Aşırı tuz kullanımının zararları

Kan Basıncının Denetimi ve Tedavisi için Tuz kullanımını sınırlandırınız. Yiyeceklerinizi az tuzlu hazırlayınız. Sofrada yemeklerinize ayrıca tuz eklemeyiniz.

Tuz tüketimi günde en fazla 4-6 g olmalıdır.

Eğer hipertansiyon gibi sağlık probleminiz varsa, mutlaka satın aldığınız hazır ürünlerin etiketlerini okuyunuz. “Tuzsuz” ya da “tuzu azaltılmış” besinleri tercih ediniz.

Tuz miktarı nasıl azaltılır?

Sofrada tuzluk kullanmamakla tuz alımı % 15 azaltılabilir. Yemeklerin tadına bakmadan tuz kullanma alışkanlığından vazgeçiniz.

Baharat ve maydanoz, nane, kekik, dereotu, rezene, fesleğen gibi aroma sağlayıcıları tuz yerine tercih ediniz.

Turşu, ketçap, hardal, zeytin, soya sosu, salata sosları vb. yiyeceklerin tuz içeriği yüksektir. Bu besinlerden uzak durunuz ya da çok nadir tüketiniz.

Satın aldığınız maden sularının sodyum içeriğini etiketinden kontrol ediniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.