,

GARSONLUKTAN İŞ ADAMLIĞINA UZANAN BAŞARI ÖYKÜSÜ

Türkiye ‘nin En Çok Tercih Edilen Epilasyon Cihazı Marka Kurucusu

Çalışma hayatına lise dönemlerinde başlamış, otellerde garsonluk ve belboyluk yapmış, Türk Hava Yolları’nda memurluktan, ulusal ve uluslararası firmalarda satış pazarlama ve strateji danışmanı olarak çalışmış, şuan da ise hayatına Türkiye ‘nin en çok satan yerli üretim epilasyon cihazı üretici ve satıcısı olarak devam eden bir insanın başarı öyküsü.

 

1. Ferit Bey merhabalar. Öncelikle röportajımıza sizi tanıyarak başlamak istiyoruz…

Tabii ki. Ben 1976 Adana doğumluyum ve işçi emeklisi bir ailenin 3 çocuğundan biriyim. 1999 yılında Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun oldum. Üniversite öğrencilik hayatım boyunca ve mezun olduktan sonra çeşitli sektörlerde çalıştım. Otellerde garsonluktan bellboyluğa, Türk Hava Yolları’nda memurluktan ulusal ve uluslararası bazı firmaların satış pazarlama ve strateji danışmanlığına kadar birçok sektörde farklı pozisyonlarda çalıştım. Son olarak 2008 yılından bugüne de Güzellik ve Bakım Sektörü’nün içindeyim.

2. Böyle bir markayı hayata geçirmeye nasıl karar verdiniz? Bize biraz bu sektöre girmenizin hikayesinden bahseder misiniz?

2000’li yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik kriz benim de içerisinde bulunduğum inşaat sektörünü olumsuz etkiledi. Bu vesile ile 2008 yılında Güzellik Salonu İşletmecisi olarak Güzellik ve Bakım sektörüne girdim. Birkaç yıllık salon işletmeciliği deneyiminin ardından bu sektörü sevdiğimi, bu sektörde başarılı olabileceğimi ve yapılacak çok iş olduğunu fark ettim. Özellikle epilasyon cihazı konusunda ben dahil tüm sektörün yaşadığı sıkıntıları gördükten sonra, bu konuya odaklandım. Türkiye’de faaliyette bulunan tüm firmaları araştırdım, inceledim. Sektörde bulunan birçok kişi bana, yurtdışından cihaz getirip satmanın kolaylığını ve karlılığını anlatmasına rağmen bir Türkiye sevdalısı olarak, kendi ülkemde üretilecek bir cihazın hem ülkemiz ekonomisine, hem sektöre, hem de kendime daha faydalı olacağına inandım. Birkaç arkadaşım ile bir araya gelip şu anda Türkiye’nin en çok tercih edilen cihazı Vortex’i üretmeye başladık. Allah bana daha sonra üretim yaptığımız fabrikayı satın almayı nasip etti. O gün bugündür kendimiz, %100 yerli sermaye ile cihazlarımızı üretiyor ve asıl branşımız olan, 20 kişilik ekibimiz ile satış pazarlama deneyimlerimizi kullanarak ülkemize ve bazı avrupa ülkelerine satıyoruz.

3. Vortex’i biraz daha yakından tanımak istesek bize neler anlatabilirsiniz?

Vortex Türkiye’nin ilk soğuk hava üflemeli, jelsiz jiletsiz uygulanabilen Türkiye’nin en çok tercih edilen, müşterilerin kısa seans sürelerinde etkin sonuç alabildiği, güzellik uzmanlarının yasal olarak kullanabildiği bir epilasyon cihazı markasıdır.

4. Yerli üretim bir marka olduğunuz için pek çok kişiye de istihdam sağlıyorsunuz? Bize konuda markanızla ilgili nasıl bilgiler verebilirsiniz?

Ben bu yola çıkarken yanımda sadece 2 kişi vardı. Şimdi ise üretim yapılan fabrikayı da satın alarak, fabrikada 37, satışta 20 olmak üzere, toplamda 57 kişiye istihdam sağlıyoruz. Şimdi şükürler olsun ki, gerek bünyemizde bulunan arkadaşlar, gerekse cihazlarımızı kullanan yaklaşık 1500 salondaki iş ortaklarımızla da büyük bir ekonomi yarattık.

5. Bildiğimiz kadarıyla Vortex markası yurtdışına ihracat yapan firmalar arasında da yer alıyor… Bu noktada ülke ekonomisine katkınızı nasıl yorumlarsınız?

Ülke ekonomisine katkımızı Sırbistan, Hırvatistan, İsveç, Almanya, Romanya, Kosova gibi ülkelere ihracatımızla açıklayabileceğimiz gibi, diğer taraftan, üreterek sektöre kazandırdığımız 1500’den fazla cihazla yurtdışından ülkemize gelecek cihazları engelleyerek de ekonomimize katkımızı açıklayabiliriz.

6. Yürütmüş olduğunuz AR-GE çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz? Teknolojik gelişmeleri nasıl takip etmektesiniz?

Hiçbir zaman şimdiye kadar yaptıklarımızla sınırlı kalmadık. Hep daha iyisini üretmeye çalıştık, çalışıyoruz. Bu sebeple teknolojiyi sürekli takip ediyor ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden alanında uzman profesörler ile iş birliği yapıyor, onlardan danışmanlık hizmetleri alıyoruz. Fabrikamızda bulunan mühendis arkadaşlarımız bu gelişmelerle çok yakından ilgileniyorlar.

7. Biraz da müşteri memnuniyeti konusundaki çalışmalarınızdan bahsetmek istiyoruz… Bu konuda Vortex’i ayrıcalıklı kılan müşteri politikaları nelerdir?

Öncelikle en önemli özelliği konforlu bir kullanımı olması. Yani jel ve jilet kullanmadan, müşteriye o rahatsızlık hissini vermeden uygulama yapılabiliyor. Soğuk hava üflemeli olması ve atış anında da yüzeydeki kılları patlatarak kişiyi pürüzsüz bir ten ile çıkarması da ayrı rahatlık. Bu durumda memnun olan müşteriler, yeni müşteri getirerek referans olurken, salon sahipleri de müşteri artışının keyfini sürüyor. Ayrıca doğru cihaz kullanımı ile doğru sonuç alınacağının farkındayız. Bu yüzden beraber çalıştığımız güzellik salonlarına muhakkak eğitmen desteği de sağlıyoruz. Sürekli iletişim halinde olup, müşterilerini bile takip edebiliyoruz.

8. İlerleyen günlerde hayata geçirmeyi planladığınız plan ve projeleriniz var mı?

Yurtdışında da fuarlara katılma planımız var. Dünya markaları ile rekabet edecek güçteyiz ve markamızı, cihazlarımızı tüm dünyada daha fazla duyurmak istiyoruz. Ayrıca portföyümüzü daha da geliştirme niyetindeyiz, yeni cihaz çalışmalarımız da mevcut. Yani sürekli bir gelişim içerisindeyiz.

9. Bu sektöre adım atarken kendinize koyduğunuz bir hedef oldu mu? Şu an o hedefin neresinde olduğunuzu düşünüyorsunuz.

Daha yolun çok başındayız. Vortex’i dünyanın en çok tanınan epilasyon cihazı markası yaparak tüm dünyaya tanıtmak istiyorum. Şu anda Türkiye’nin en çok tercih edilen cihazı olabilir ama asıl önemli olan bunu sürdürebilmek ve markamızı dünya markası yapabilmek. Elbette ki bunun için daha çok çalışmalıyız, araştırma geliştirmeye daha çok yatırım yapmalıyız. Hepsinin farkındayız ve hepsini yapacak enerjimiz, gücümüz, kararlılığımız var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.