, ,

Büyük Küçük Herkesin Gidebileceği Disneyland

Paris Disneyland, ister büyük ister küçük, her yaştan gezginin çok keyifli vakit geçirebileceği, dünyaca ünlü eğlence parkıdır. Dünyanın birkaç noktasında şubesi olan parkın Paris şubesi şehir merkezinden 32 km uzaklıkta yer alıyor.

Tam adıyla Disneyland Resort Paris olan kompleks içinde birçok bölüm yer var. 2 bin hektarlık alanda kurulu olan 2 adet park ve 7 adet otel yer almaktadır. Eğlence parklarından biri Disney’in dünyasının canlandırıldığı ve 40’tan fazla eğlence ve oyun bölümünün yer aldığı “Disneyland” diğeri ise TV ve sinema dünyasının en eğlenceli biçimde canlandırıldığı “Walt Disney Studios” bölümüdür. Yakın konumda konaklamak isteyen ziyaretçiler için farklı kalite ve konseptte 7 adet de otel bulunuyor.

 

Paris Disneyland Ziyareti

Eğer Paris’te çok kısıtlı zamanınız yoksa 1 ya da 2 gününüzü parklara ayırabilirsiniz. Özellikle çocuklu aileler burada unutamayacakları vakit geçireceklerdir.

Disneyland, Noel ve Yeni Yıl tatillerinin olduğu Şubat ortası ve şehrin turist yoğunluğunun fazla olduğu Temmuz-Ekim aylarında çok kalabalıktır. Cumartesi ve Pazar günleri en kalabalık günlerken Salı ve Çarşamba da parkın en tenha olduğu zamandır. Park hareketli sezonda 09.00’da açılıp 23.00’te kapansa da yoğun olmayan sezonda saatler değişebilmektedir.

Disneyland’ı hakkıyla gezebilmek için en az 1-2 güne ihtiyacınız var. Eğer parkta doyasıya zaman geçirmek isterseniz parkın etrafındaki otellerden birinde kalarak zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Paris Disneyland’a Ulaşım

Disneyland Resort, Paris şehir merkezinin 32 km uzağında yer almaktadır. Parka dilerseniz şehir merkezinden düzenlenen turlar ile ya da bireysel olarak ulaşabilirsiniz. Parka ulaşımın en kolay yollarından biri şehrin raylı sistemi olan RER’dir. “RER A” hattı ile “Chessy” durağı üzerinden Disneyland’a merkezden yaklaşık 35 dakikalık yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Seferler 5-10 dakikada bir yapılıyor. Tek yön bilet yaklaşık 9 Euro’dur. RER dışında Eurostar ve TGV trenleri direkt olarak parka ulaşım sağlar. Charles de Gaulle ve Orly Havaalanları’ndan 30-45 dakika bir kalkan servisler (VEA Shuttle) ile de Disneyland’a ulaşabilirsiniz. Servis yolculuk süreleri havaalanına göre 40 ile 50 dakika arasında sürmektedir. Havaalanından taksilerle 60-70 Euro’ya Disneyland’a ulaşabilirsiniz.

Paris Disneyland Giriş Ücreti & Bilet Satışı

Disneyland ve Walt Disney Studios parklarının giriş biletlerini ayrı ayrı ya da birlikte alabilirsiniz. 1, 2, 3 ve 4 günlük biletler mevcut. 1 gün geçerli ve 1 parkta kullanabileceğiniz giriş bileti yetişkinler için 62€, çocuklar içinse 56€. Gün ve park sayısına göre bilet fiyatları değişiyor.

Disneyland giriş biletinizi Şanzelize Caddesi’nde yer alan Disney mağazasından, metro istasyonlarından, internetten, turizm ofislerinden ve park girişinden satın alabilirsiniz. Fakat park girişinde fiyatlar daha yüksek olabilir ve uzun kuyruklarla karşılaşabilirsiniz.

Fastpass: Disneyland ve Walt Disney Studios’ta bazı eğlence aletleri çok popüler. Bunlarda çok uzun bekleme süreleri olabiliyor. Bunun için Fastpass adında bir giriş bileti bulunuyor. Disneyland içindeki en ünlü 6, Walt Disney Studios içinde ise 3 eğlence biriminde geçerli. Farklı türleri olan Fastpass, kısaca park içindeki zamanınızı daha verimli geçirmeye yönelik bir bilet.

Ücretsiz Fastpass: Örnek olarak Disneyland içindeki Space Mountain’da kuyruk varsa fast pass bölümünden Disneyland giriş biletinizi okutarak bir bilet alırsınız. Bu bilette size özel bir saat aralığı verilir ve o saat aralığında normal giriş kuyruğunda beklemeden girebilirsiniz. Siz de o aradaki sürede Disneyland’ın diğer bölümlerini gezersiniz. Yalnız Fastpass biletinizi kullanmadan yenisini alamazsınız. Disney otelinde kalan ziyaretçiler için VIP Fastpass var. Bunun dışında 60€ karşılığında satılan Premieum Fastpass alarak hiç sıra beklemeden geçerli aletlere binebilirsiniz.

Paris Disneyland Park Bölümleri

Disneyland birkaç bölüme ayrılmıştır. Bunlar: Main Street USA, Frontierland, Adventureland, Fantasyland ve Discoveryland’dir. Her bölümde farklı temalar işlenmiştir.

Main Street, USA: Bu bölümde hayali bir Amerikan kasabası canlandırılmaktadır. Victoria Dönemi ön cephelerde başarıyla uygulanmıştır. Bu bölümde yer alan; Emporium’da hediyelik alabilir, Casey’s Corner, Cookie Kitchen ya da Cable Car Bake Shop’ta bir şeyler atıştırabilirsiniz. Gece binlerce ışıkla aydınlatılan cadde ayrı bir güzelliğe kavuşur.

Frontierland: Bu bölümde tema olarak Amerikan vahşi batısı işlenmiştir. Thunder Mesa Teknesi, Big Thunder Mountain adlı roller coaster ve gerçekçi efektlere sahip Phantom Manor bu bölümün en dikkat çekici yerlerindendir. Pocahontas Indian Village ve Legend of Wild West özellikle çocukların ilgisini çekecektir.

Adventureland: Adı gibi eğlence dolu bir bölüm. Indiana Jones Temple of Peril sizi bir oraya bir buraya savurur. Yer altı hapishaneleri ve savaşan kalyonların arasından geçen Pirates of the Caribbean (Karayip Korsanları) bir diğer eğlenceli oyuncak. Çocuklar ise Pirates Beach ve Enchanted Passage’de eğlenebilir.

Fantasyland: Küçük çocuklara yönelik Snow White and the Seven Dwarfs, Pinocchio’s Fantastic Flight ve Dumbo the Flying Elephant gibi eğlenceler burada sergileniyor. Her saat başı otomatik figürlerin geçişi olan “It’s a small world” gerçekleşir.

Discoveryland: Bilim kurgu temalı olan bu bölüm özellikle küçük büyük tüm ziyaretçilerin en çok keyif aldıkları yerlerden biridir. En keyifli eğlence birimlerinin başında Space Mountain ve Buzz Lightyear Laser Blast gelmektedir.

Paris Disneyland Yeme İçme ve Alışveriş

Disneyland gezisi en az 1 gün sürer. Emin olun burada 1 tam gün kalsanız bile yetmeyecektir. Acıktığınızda yanınızda getireceğiniz atıştırmalıklar ile idare edebilirsiniz. Bunun dışında Disneyland içinde birçok kalite ve konsepte yiyecek bölümleri yer alıyor.

Fantasyland içindeki Au Chalet de la Marionnette ve Frontierland içindeki Cowboy Cookout Barbecue çocuklar için keyifli olabilir. Discoveryland’daki Cafe Hyperion-Videopolis’da hem yemek hem de eğlence olanağı vardır. Adventureland içindeki Blue Lagoon Restaurant ünlü ama biraz pahalıdır.

Main Street USA başta olmak üzere Disneyland’ın birçok bölümünde kendinize ve sevdiklerinize hediye alabileceğiniz bir çok dükkân yer alır. Üstelik bazı dükkânlar büyük ziyaretçileri bile fazlasıyla cezbeler. Alışverişinizi park ziyaretinizin sonuna bırakabilirsiniz, ama alışverişin de çok zaman alacağını unutmamakta fayda var.

Özetle Disneyland, başta çocuklu aileler olmak üzere eğlence seven tüm gezginlerin Paris gezilecek yerler listesinde mutlaka yer almalı.

Adres: Marne la Vallee Chessy
Ulaşım: RER A Hattı ile, “Marne la Vallee Chessy/Disneyland” durağı üzerinden parka ulaşabilirsiniz. Detaylar yazının “Ulaşım” başlığı altında verilmiştir.
Ziyaret Bilgileri: Eylül-Haziran 09.00-20.00, Temmuz-Ağustos 09.00-23.00 (Sütudyolar: Eylül-Haziran 09.00-18.00, Temmuz-Ağustos 09.00-20.00). Walt Disney Parkı için saatler değişebilir.
Giriş Ücretleri: Gün ve gezilecek park sayısına göre değişmektedir. 1 gün 1 park girişi yetişkinler için 62€.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.